1. הדבר הראשון שגבר צריך לדעת לפני חתונה הוא, מה יקרה אם הוא ייפרד מאשתו. שניים מכל שלושה זוגות מתגרשים, ויש לא מעט דברים שניתן ואפילו כדאי להסדיר לפני האירוע הגדול. על הסכם ממון בטח שמעת — השם הזה אולי קצת מבלבל, בוא נקרא לו הסכם טרום־נישואים ותראה שהכל מתחיל להסתדר. מעבר חלוקת רכוש ביניכם, יש לא מעט סעיפים שניתן להכניס למקרה של יום גשום. בין השאר גובה תשלומי מזונות.

2. הסכם טרום־נישואים חייב לכלול סעיף על גידול הילד. כדאי לוודא מראש שגידול הילד נעשה ביחד, בבית המשותף על ידי שני ההורים — בכל תסריט שלא יקרה. עם קצת מזל זה מה שאכן תעשו, אבל במקרה של קצת פחות, כדאי שיהיה לכם הסכם מוכן מראש עם העיקרון הזה. למה? כי על פי חוק, עד גיל 6 המשמורת בדרך כלל תלך לאמא, וגם כיום קשה מאוד לשכנע את בית המשפט שילד בן שנתיים יכול לישון פעם בשבוע אצל אבא (שלא לדבר על יותר). הסכם מוכן מראש יקל על קבלת הסדרי ראייה אם תזדקקו להם, וכדאי לסכם בו מהו המרכז הגיאוגרפי של חיי הילד ושני הוריו, לצד הסכמה של שני הצדדים כי הם רואים אחד בשני הורה אחראי, כשיר ומוכשר לגידול הילד. שווה גם להכניס סעיף שעל פיו, במקרה של פרידה, מקובל על שני הצדדים שהילד יוכל לישון גם אצלך.

3. וגם את סבא וסבתא. טיפ נוסף הוא הכנסת סעיף שמבטיח לסבא וסבתא משני הצדדים לראות את הילד, לא משנה מה קורה בין ההורים. קח לדוגמה מקרה שבו האב הורחק מהמשפחה לאחר תלונה על אלימות (ולא משנה לענייננו אם מוצדקת או לא) — האם האשה תמשיך לקחת את הילדים לארוחות שבת אצל הורי בעלה? הסעיף הזה חשוב גם במקרים של מוות, חלילה, ומבטיחים את המשך הקשר הרציף בין הוריך לילדיך, לא משנה מה מצבם המשפחתי.

4. וגם סעיפי מתנות. ההורים שלך מתכוונים לתת לכם מתנה או סכום כסף גדול לקראת רכישת דירה? הכניסו אותם להסכם. אנחנו מקווים כמובן שתשתמשו בהם יחד באושר ועושר (יחסי), אבל במקרה של פרידה — אין סיבה שמיטב החסכונות של הוריך ימשיכו עם אשתך לשעבר. תמיכה קבועה, מתנה גדולה או כל דבר אחר כדאי להכניס להסכם ולציין למי ניתנה המתנה. אני מכיר סיפור על זוג שקנה דירה במיליון שקלים, שילמו מקדמה של 300 אלף והתחילו לשלם משכנתא על ה־700 אלף הנותרים. אחרי שנה, אמו של הבעל שרצתה לעזור כלכלית לבנה ולאשתו שילמה 700 אלף שקלים וסגרה את המשכנתא — ושלושה שבועות לאחר מכן הוציאה האישה צו הגנה נגד הגבר בתואנה שהוא אלים כלפיה, ועד היום היא חיה בבית ונפסק כי האמא של הבעל נתנה את הסכום לשניהם. לידיעתך, נספח על מתנה אפשר להוסיף גם להסכם שכבר נחתם.

5. עדיף להימנע מבתי משפט במקרה של גירושים. אפשר להחליט מראש שבמקרה של פרידה אתם בוחרים במסלול של הליכה לבורר (שיכול, אגב, להיות פסיכולוג). זה גם יותר זול, גם יותר קצר, ובעיקר פחות מאיים וקשוח. פסיכולוגים, יש לומר, הרבה יותר ידידותיים למשתמש מאשר עורכי דין ושופטים (אני כורת את הענף שעליו אני יושב, אבל מניח שלא הכל יהיה ברור, ובין פגישות הבוררות אצל הפסיכולוג בכל זאת תבואו להתייעץ איתי).

 

 

עשה מנוי

רוצה גליון של בלייזר בחינם?

מלא פרטים והוא יישלח אליך.
כן, זה עד כדי כך פשוט

אני מסכים לקבלת ניוזלטר