דמות: מארג' גונדרסון

שחקנית: פרנסס מקדורמנד

סרט: "פארגו" (1996)

אופי: החברה הגאונה

נימוקי השופטים: שימו לב שלסרטים של האחים כהן בדרך כלל אין גיבור. יש דמות ראשית, אבל לא גיבור במובן המסורתי של המילה: דמות שרוצה להשיג משהו, יוצאת למסע כדי להשיג את הדבר הזה, משתנה בדרך, ולבסוף משיגה את מה שביקשה. אצל האחים כהן הדמויות המרכזיות לרוב נשארות בלימבו בסוף הסרט, ללא התרה ברורה. לכן "פארגו" הוא סרט כה יוצא דופן שלהם ואולי גם הסרט שהכי הצליח בקופות בארה"ב: זה סרט עם גיבורה ברורה ומקסימה, הדמות הכי מעוררת השראה ואהובה שהאחים כהן כתבו. מארג' היא מפקדת משטרה בתחנה קטנה, שמתחילה לחקור מקרה רצח של שוטר והולכת מרמז לרמז עד שהיא פותרת מזימה גדולה בהרבה של סחיטה, חטיפה, מעילה ורצח. כמו קולומבו בשעתו, גם מארג' גונדרסון היא בלשית לא צפויה. היא חייכנית ומנומסת מדי והיא בהיריון מתקדם, אבל יש לה חושים חדים והיא חכמה יותר מכל האידיוטים שסביבה. והיא יוצאת מההרפתקה הזאת כשידה על העליונה. החלק המפתיע בכל הסיפור הזה הוא שכאשר כבר עשו סדרה שנקראת "פארגו" היא לא הייתה על מארג', דמות שבקלות הייתם יכולים לדמיין ככוכבת סדרה בלשית אמריקאית, אלא דווקא על הפסיכופטים שמסתובבים בנופים הקפואים של ילדותם של איתן וג'ואל כהן. פרנסס מקדורמנד זכתה באוסקר על התפקיד הזה.

ציטוט אופייני: !You betcha

דמות: וולטר סובצ'ק

שחקן: ג'ון גודמן

סרט: "ביג לבובסקי" (1998)

אופי: הישראלי

נימוקי השופטים: קחו את כל אמריקה, גלגלו אותה לאיש אחד ותקבלו את וולטר סובצ'ק: חייל לשעבר שחזר מווייטנאם כנראה עם איזושהי תסמונת פוסט־טראומטית, שהתגייר למען אהבתו שאז עזבה אותו והוא ממשיך לשמור שבת מתוך געגוע אליה. האיש הזה, שמשחק הבאולינג הוא סוג של ריפוי בעיסוק עבורו, הוא גם חבר נאמן לעת צרה, מי שיהיה שם בשבילכם, אבל הוא גם פצצה מתקתקת של עצבים. מול הקוליות האפתית של ה־dude, סובצ'ק הוא הנגטיב המוחלט, אדם שלוקח הכל באופן אישי ורגשי. אם "ביג לבובסקי" היה נגמר בסצנה שבה מישהו פורץ לאולם הבאולינג ומתחיל לרסס מרובה סער, אתם יכולים להיות בטוחים שזו הייתה האצבע של סובצ'ק על ההדק.

ציטוט אופייני: ! I'm shomer shabbos

דמות: ג'ק ליפניק

שחקן: מייקל לרנר

סרט: "בארטון פינק" (1992)

אופי: זה שחושב שהוא בעל הבית של העולם

נימוקי השופטים: מייקל לרנר היה השחקן הראשון שהיה מועמד לאוסקר על תפקיד בסרט של האחים כהן, מה שמוכיח לנו שאוסקרים למשחק הם בעצם עבור הדמות ולא השחקן שמגלם אותה. ג'ק ליפניק הוא מנהל אולפן הסרטים ההוליוודי ששוכר את בארטון פינק, מחזאי צעיר ומבטיח שמקבל הזדמנות ראשונה לכתוב תסריט של תחילת שנות ה־40. מול הסטואיות של בארטון פינק, ליפניק — "היהודי הכי גדול ומרושע בהוליווד", על פי תיאורו — הוא קפצון היפראקטיבי. הדמות הכי דונלד טראמפית בפילמוגרפיה של האחים כהן.

ציטוט אופייני: "אני גדול יותר, מרושע יותר וקולני יותר מכל יהודון בעיר הזאת. ואני לא מתכוון לזה שהזין שלי יותר גדול משלך. זה לא עניין מיני. אבל אתה תסריטאי, אתה יודע על הדברים האלה יותר ממני. קפה?"

דמות: אנטון שיגורד

שחקן: חאווייר בארדם

סרט: "ארץ קשוחה" (2007)

אופי: הפסיכופט

נימוקי השופטים: עשו לעצמכם מבחן: האם אתם יכולים לספר את עלילת "ארץ קשוחה" בלי חיפוש בגוגל? מתערב אתכם שלא. הסרט של האחים כהן שזיכה אותם באוסקר הוא מערבון אבסטרקטי ועיבוד נאמן לרומן של קורמאק מקארתי, שעוסק בחלומות וסיוטים ויש בו את ג'וש ברולין ואת טומי לי ג'ונס ש… תזכירו לנו מה הם עושים בדיוק?. אבל יש דבר אחד בלתי נשכח בו: דמותו של אנטון שיגור. זהו מלאך המוות של האחים כהן בסרט שהוא בעצם הגרסה שלהם ל"החותם השביעי", אלא שבמקום לשחק שח, מלאך המוות הזה משחק בהטלת מטבע. הדמות הכי מצמררת בפילמוגרפיה שלהם.

ציטוט אופייני: "אל תשים את המטבע בכיס שלך, זה מטבע המזל שלך. אם תשים אותו בכיס הוא יתערבב עם שאר הכסף הקטן ויהפוך להיות סתם מטבע, מה שהוא באמת".

דמות: אד

שחקנית: הולי האנטר

סרט: "בייבי אריזונה" (1987)

אופי: אישה אלפא

נימוקי השופטים: אולי יש לאחים כהן קטע עם נשים במדי משטרה ואולי אד (קיצור של אדווינה) היא הפיילוט לדמות של מארג' מ"פארגו", שוטרת בעלת לשון חדה ומוח חריף ומהיר הרבה יותר מכל הגברים האימבציליים סביבה, ובעיקר בעלה, הפושע הקטן (שבסרט קוראים לו HI אבל הוא הולך עם תליון "חי"). זה סרט שעושה לא מעט היפוכים מגדריים — לאישה יש שם של גבר, ולגברים הקשוחים יש שמות נשיים — ועוסק בחרדה מפני לידה וגידול ילדים, עלילה שבדיעבד — ואחרי סיפור האימוץ של ג'ואל ופרנסס — מקבלת כיום משמעות אישית. סצנת החיזור בין חי ובין אד בצילומי המעצר שלו נותרה הרגע הכי רומנטי בפילמוגרפיה שלהם.

ציטוט אופייני: "אם אני רעה כמוך, אז מה הטעם? מה הטעם שלנו להישאר יחד? אתה ואני זה גן עדן של שוטים".

הכתבה המלאה מחכה לכם בגיליון דצמבר 2018

צילומים: netflix, באדיבות yes

עשה מנוי

רוצה גליון של בלייזר בחינם?

מלא פרטים והוא יישלח אליך.
כן, זה עד כדי כך פשוט

אני מסכים לקבלת ניוזלטר