ב-2012 עברתי לפיפ"א. שלוש שנים קודם לכן קניתי פלייסטיישן 3 ואיתו את פרו אבולושן. זה המשחק שהכרתי מלשחק כדורגל אצל חברים, וכשקניתי סוף סוף קונסולה חדשה היה לי ברור שאני משחק פרו אבולושן. אבל אז החששות התחילו לבקוע. ב-2011 עוד קניתי שוב פרו אבולושן (כי עדיין לא הייתי מכור שחייב לקנות כל שנה את המשחק החדש), אבל ב-2012 פתאום הציק לי שלקבוצה שאני משחק איתה קוראים מנצ'סטר בלו ולא מנצ'סטר סיטי. לקונאמי, היצרנים של פרו אבולושן, לא היו, ועדיין אין, הזכויות על כל השמות, ולכן הם המציאו שמות. וזה הציק לי. וכששני המשחקים, פיפ"א ופרו אבולושן יצאו ב-2012 התייעצתי עם המוכר, הוא סיפר לי שהוא שיחק בפיפ"א כל הלילה והחלטתי. עברתי לפיפ"א.

לקח כמה רגעים להתרגל, בעיקר כי פיפ"א ופרו התעקשו שיהיה הבדל בשליטה עם השלטים אז בפיפ"א רצים עם R2  ובפרו עם R1 אבל חוץ מזה הייתי מאושר. אני משחק עם מנצ'סטר סיטי, והמשחק מתעדכן כל הזמן לפי מה שפיפ"א מפרסמת. ככה צריך לשחק. פיפ"א אחראים לכדורגל בעולם, ולכן רק הגיוני לשחק במשחק שלהם. ואז התחילו הדיבורים על כמה פיפ"א מרושעים. אם פספסתם, הנה ג'ון אוליבר מפרק אותם

זה היה ב-2014, ושנתיים אחר כך קיבלתי אקס בוקס 360 עם פיפ"א 16, אז לא הייתה לי אפילו הזדמנות לחשוב על המוסר. וב-2017 עברתי לאקס בוקס וואן והתלבטתי. לעניין עם פיפ"א חארות נוסף הכעס על כך שישראל היא בערך המדינה היחידה שלא מופיעה בפיפ"א, אפילו לא כקבוצה בינלאומית. אה, וגם נחשפתי לסרטון הזה:

אז השנה התלבטתי הרבה. הלב רצה לחזור לקונאמי, אבל כל הביקורות אמרו שיש כל כך הרבה יותר בפיפ"א. כבר כמעט קניתי את הרעים, ואז בחנות אחת פיפ"א עלה 275 שקלים ופרו רק 180, וזה סגר את זה. לכי לעזאזל פיפ"א. חזרתי לפרו, ואני שמח. ולא רק בגלל שאני פחות בצד של הרעים.

קודם כל, הפרו הוא משחק טוב. ממש טוב. הגרפיקה נהדרת, התנועה של השחקנים זורמת ופשוטה. קל להעביר, קל לבעוט, קל למסור. המשחק חכם, ההגנה זורמת. למעשה, הביקורת שהמשחק מקבל נובעת תמיד למחסור בתוספות, ותיכף אגיד כמה לא איכפת לי מהן. עוד ביקורת היא שאין פה המון חידושים יחסית לשנה שעברה. אבל לי זה לא אכפת, כי לא שיחקתי שנה שעברה, רק חזרתי אחרי כחמש שנים, ואני שמח. אשכרה, משהו בי התרגש כשראיתי את הלוגוPES  מופיע על המסך.

דבר שני, כוסאומו, כיף לי לשחק עם בן שהר בחוד. כיף לי לשמוע קריין אומר זהבי. אז כן, אפילו לבורקינה פאסו הפסדתי, ועדיין, כיף לראות את הניקוד של שחקנים ישראלים ולדעת שמישהו ממש חישב, כי ישראל היא גם מדינה.

יש המון אופציות אונליין בפרו 18. כל כך הרבה שלקח לי זמן להבין במה אני רוצה לשחק. אבל אחרי התארגנות קלטתי שני פיצ'רים מגניבים: ליגת הפרו שנותנת לך לשחק נגד תותחים וממש דוחפת אותך להשתפר, והמשחק עם שחקנים רנדומליים. האחרון היה בפרו 06, נעלם מאז, וחזר. אתה בוחר ליגה, או מדינה, ויוצרים לך קבוצה עם שחקנים רנדומלים. ככה, באקראי, פוגבה ובייל משחקים באותה קבוצה, ואולי רונאלדו ומסי.

לגבי המחסור בתוכן נוסף, אוהבי הפיפ"א מדברים על המשחק Journey, בו משחקים שחקן דמיוני בשם אלכס האנטר ועולים אתו לפיסגה. זה נחמד, אבל וואי כמה פרסומות. אתה בוחר איזה נעלי אדידס ללבוש, ויש קטע מעבר בו רק מדברים על הנעליים החדשות שתפרסם. בסדר פיפא, אתם אוהבים כסף, אבל כמה אפשר לחנוק אותנו בשביל שתרוויחו?

בקטע של אונליין עונות אני לא ממש מבין את שיטת הניקוד שלכם קונאמי. מישהו הסביר לי שזה דווקא מגניב ומאפשר לתת ניקוד שונה אם משחקים מול מישהו טוב ומול מישהו פחות. לא יודע, היה לי יותר קל כשפשוט קיבלתי ניקוד על ניצחון. אבל זה לא כזה משנה, כי אני בא בעיקר בשביל לשחק ולקבל איזהשהו אישור שניצחתי ושזוכרים את ההתקדמות שלי.

גם לא מפריע לי שהשמות של רבות מהקבוצות זו הנפצה שלכם. מדריד לבנה במקום ריאל מדריד, למשל. יש לזה אפילו צד חיובי בעיניי. אני זוכר ככה שאני משחק משחק, לא באמת שולט בגורל של רונאלדו. אני מכיר לא מעט אנשים שמרגישים שהם יכולים לבקר קבוצות כי הם טובים בלשחק איתם בפיפ"א.

מה שהכי מחורבן זו הגרפיקה של כל דבר שאינו במהלך המשחק. מסכי המעבר, השמות של הקבוצות כשהן מופיעות רגע לפני המשחק, כאלה. אה, וגם הקריינים. נחמד לשמוע קריינים אחרים אחרי שהתרגלתי לחבר'ה של פיפ"א, אבל בפרו הרבה יותר ברור הקטע שהם פשוט הקליטו משפטים ושאלגוריתם מחבר אותם יחד. למשל אם פוגבה בועט לשוער נשמע " פוגבה… הוא מחטיא". כשבין שם השחקן למחטיא כמעט שומעים את הסטופ ואז הפליי שעשיתם.

זהו, שפרו את הדברים הקטנים האלה ואני ממש מרוצה. ואני קורא לכולם פה: פרו אבולושן זה אדיר. שובו הביתה. תנו גם לאנשים הקטנים לעשות כסף. לא שקונאמי עניים, אבל אתם מבינים למה אני מתכוון. אם לא ברור, אז הנה בפשטות :שתזדיין פיפ"א. יחי פרו אבולושן!

צילום הוםפייג': אימג'בנק/Gettyimages

עשה מנוי

רוצה גליון של בלייזר בחינם?

מלא פרטים והוא יישלח אליך.
כן, זה עד כדי כך פשוט

אני מסכים לקבלת ניוזלטר