ריסטרטו

 

1.ריסטרטו הוא קפה קטן במיוחד, ממש שוט של קפה. איטלקים מזמינים אותו על הבר, לוקחים שוט וממשיכים בדרכם. המרקם שלו עשיר יותר מאספרסו רגיל והטעם שלו חומצי פחות. יש שיגידו שזה האספרסו האמיתי, אבל מי אנחנו שנשפוט?

2. המשמעות של ריסטרטו היא Restricted, מוגבל בשפתנו. מאוד הגיוני כי הכמות קטנה יותר, או מוגבלת יותר אם תרצו. בשביל להכין אותו הבריסטה נותן רק למנה הראשונה של מים שיוצאת מהמכונה להיכנס לכוס. פחות מים חמים עוברים דרך הקפה והוא יוצא חזק יותר. במספרים מדויקים: אספרסו צריך 30 שניות של מים זורמים להכנת 30 מיליליטר משקה, ריסטרטו מקבל רק 15 שניות מים, והמשקה הוא 15 מיליליטר בלבד. אין, טוב שמשקיעים במתמטיקה בארץ.

תמונה כוסות קפה של נספרסו

3. בניגוד לאספרסו אין כוס קטנה ייעודית לריסטרטו. בשביל שהלקוח לא יסתכל בכוס האספרסו שלו ויתלונן שהתקמצנו עליו, בהרבה מקומות נהוג להכין ריסטרטו כפול. זמן יציאת המים הוא עדיין 15 שניות, אבל יוצא 30 מ"ל של ריסטרטו. איך ככה? כי מוזגים מפיה כפולה. אין, קוסמי קפה האיטלקים האלה.

 

4. קפסולת הקורטו, תערובת הריסטרטו הייעודית של נספרסו, מגיעה בחוזק 11 מתוך 12. בניגוד לשאר קפסולות הבריסטה העשויות רק מפולי ערביקה, יש בקורטו גם פולי רובוסטה שהם יותר מרירים, ובגללם הקפה יוצא עשיר, בעל מרקם סמיך וסירופי. כזה שתשתו ויצא לכם איזה בונז'ורנו פרינקיפסה עם מבטא מדויק.

 

5. למכונות נספרסו אמנם יש רק פייה אחת, אך עדיין הכמות היא של ריסטרטו כפול, משום שעוברת בהן כמות מים גדולה יותר בזמן קצר יותר. אחלה דרך להתעורר.

 

 

קפוצ'ינו

1. אוקיי, קודם כל,

למה קוראים לזה קפוצ'ינו. ובכן, קפוצ'ין באיטלקית זה כובע. כן, כמו קפוצ'ון בשפת הקולים אצלנו. באיטליה היה מסדר נזירים שנקרא מסדר הקפוצ'ין משום שהלכו עם הברדס, הקפוצ'ין, על הראש. אבל לקפוצ'ינו אין באמת קשר לכובע, נכון? הקשר הוא שהצבע החום של הקפוצ'ינו הזכיר לאיטלקים את הצבע של הברדס. שזה הסבר שנשמע די דחוק, אבל אמיתי לגמרי. אגב, יש נזירי קפוצ'ין גם בירושלים, אם בא לכם לבדוק אם הצבע של הברדס שלהם אשכרה מזכיר קפוצ'ינו.

 

2. עכשיו, מה זה קפוצ'ינו? ובכן, בעוד שלאטה הוא פשוט אספרסו עם חלב חם, קפוצ'ינו הוא תערובת של אספרסו עם חלב וקצף חלב. כשמכינים קפוצ'ינו, צריך קודם למזוג את מנת האספרסו לספל ורק לאחר מכן את החלב החם והמוקצף. את המזיגה של החלב צריך לעשות תוך כדי הטייה של הספל. הסיבה לכך היא שאנחנו רוצים שהחלב יתערבב עם הקפה מבלי שנצטרך להשתמש בכפית מה שיפגע במשקה מבחינה אסתטית ועלול גם להפריע לשילוב המדויק בין החלב לאספרסו. כמובן שהכי חשוב זה בסוף לעשות כזה לב או ציור עם הקצף כדי שכולם יוכלו להעלות לאינסטגרם ולהרגיש מיוחדים.

תמונה כוסות קפה של נספרסו

 

3. קפוצ'ינו טוב עובד לא רק על חוש הטעם אלא גם — ואפילו די הרבה — על חוש הריח. הריח המתקתק של החלב משפיע מאוד על ההנאה שלנו מהמשקה, ולכן מומלץ להגיש קפוצ'ינו בכוס רחבה וייעודית בשביל חוויית שתייה מלאה ואופטימלית. הבנתם את זה נודניקים שמתעקשים להזמין בכוס זכוכית כי "ככה יותר טעים לי"?

 

4. באיטליה שותים קפוצ'ינו רק בבוקר. בכל שאר היום, אם מישהו הולך על קפה, הוא לעולם לא יילך על משקה עם חלב. אם מישהו מתעקש לסיים ארוחה עם משקה שכזה, הוא יילך על מקיאטו, למשל. פרטים בעמוד הבא. אז בלי פדיחות, אה? יש לנו מלא חברים שם.

 

5. קיארו, תערובת הקפה הייעודית לקפוצ'ינו של נספרסו, פותחה במיוחד כדי שהטעם של הקפה לא ישתלט על החלב אלא ישתלב איתו. ומה אתם יודעים, הצליח להם. קיארו מגיעה בחוזק 5, יחסית עדין אבל עדיין עם טעם קפה מורגש, וכשמוסיפים חלב, המרקם הוא קרמי ואפילו משיי. כמו שקפוצ'ינו טוב אמור להיות. למקרה שאתם מתכננים לבקר את הבית של פולי הקפה בתערובת, אז דעו שהם באים מברזיל ומקניה. הפולים הברזילאים מתקתקים יותר, ואילו הקנייתים נותנים עדינות נעימה. אגב, מי שסובל מהלקטוז שבחלב, שינסה קפוצ'ינו עם חלב שקדים. בעצם, גם מי ששותה חלב שווה לו לנסות.

מקיאטו

 

1. מקור השם מקיאטו הוא באיטלקית (הפתעה, הפתעה) ומשמעותו כתם. זו בדיוק כמות החלב שצריך לשים — כתם של קצף חלב, לא יותר.

 

2. להכנת המקיאטו המושלם מוזגים קודם את מנת האספרסו לכוס ורק לאחר מכן לוקחים קצף חלב בכפית — שתי כפיות למהדרין — מניחים בעדינות מעל האספרסו ולא מערבבים. ככה החלב מתמזג ונותן את המתיקות העדינה שלו רק בעת השתייה, ולא הופך הכל למין מיץ קפה דליל.

 

3. אם רוצים להוסיף סוכר למקיאטו, ולמשקאות אספרסו בכלל, כדאי לעשות זאת לפני הכנת האספרסו. פשוט מכניסים סוכר לספל הקפה ומעליו מוזגים את מנת האספרסו. כך לא יהיה צורך בערבוב האספרסו בכפית ולא תפגע הקרמה שתורמת לשמירת הארומות והטעמים של הקפה. אם אתם שואלים עכשיו מה זה קרמה, אתם לא אמורים להיות כאן.

תמונה כוסות קפה של נספרסו

4. לא בכל בית קפה באיטליה מקיאטו יופיע בתפריט. אל דאגה, הוא שם ואפשר להזמין אותו. פשוט הוא חלק כל כך בלתי נפרד שאין צורך להזכיר אותו. אם עשיתם את הטעות והלכתם למקום שהוא רשת בתי קפה, חשוב שתגידו אספרסו מקיאטו, כי אתם עלולים לקבל איזה משקה קרמל מביך, שלא נדע.

 

5. פולי הקפה לתערובת להכנת מקיאטו של נספרסו, סקורו, מגיעים מקוסטה ריקה וקולומביה, בקלייה מאוד עוצמתית כדי שהאספרסו לא ייאבד מטעמו. דרגת החוזק של הקפסולה? 8.

רוצים להתפנק עם הקפסולות החדשות? בצדק. כנסו לפה

אוקיי, ומכאן תגיעו לעמוד הבית של נספרסו

צילום: קית' גלסמן. סגנון: נעה קנריק. הפקה: טליה פליק, בריסטה: סרגיי ריאבצוק לסוכנות יולי ו־Mixology Team, בריסטה: קפוצ'ינו אריק חנגלי

עשה מנוי

רוצה גליון של בלייזר בחינם?

מלא פרטים והוא יישלח אליך.
כן, זה עד כדי כך פשוט

אני מסכים לקבלת ניוזלטר